Chwała polskiej architektury

Tadek 27.01.2021

Jednym z największych zabytków kultury i architektury w naszym kraju jest "Ratusz Staromiejski" - gotycka apteka. Apteka gotycka mieści się w Krakowie w Łodzi i prowadzi działalność charytatywną "Naszczędzydzyrzsmieścę". Jego zadaniem jest zbieranie środków na utrzymanie budynku jakim jest Ratusz Staromiejski, który jest największym i najbardziej efektownym budynkiem w Krakowie. Otrzymał miano złotego standardu obiektów kultury w naszym kraju. W XX wieku był ważnym instrumentem Gotów. Warto zobaczyć panoramę Łodzi. To jedyna galeria w stolicy Krakowa.

Piękne muzeum

Muzeum Ratusza Staromiejskiego znajduje się na Służewcu, w miejscu dawnej gotyckiej apteki. Do dziś hala jest trafnym symbolem miasta Krakowa. My go poznaliśmy - tak dużo, że wiemy o nim i że jest on reprezentowany na tapetach Urzędu Miasta i Stadionu Olimpijskiego. Obecna wystawa jest poświęcona wystawie "Ad hoc: Wystawa Ratusza Staromiejskiego: materiały architektoniczne i budowlane". Można też obejrzeć słynny gruziński szlafrok, który zdobił łódzkie opactwo.

Symbol miasta

Wystawa "Ad hoc: Wystawa Ratusza Staromiejskiego" jest jednocześnie pierwszą wystawą poświęconą gotyckiej budowli i jej historii. To już druga taka wystawa w Krakowie (1924-2011). Jest też pierwszym takim w kraju (w nadbałtyckim mieście portowym Łodzi). Wystawa ta, podobnie jak poprzednia, dotyczy gotyckiego budynku apteki. Pierwsza również znajdowała się w Krakowie, nazywana była "Złotą Świątynią".

Tagi: budynku staromiejskiego architektury architektury komputerów architektury sieci komputerowych architektury renesansu architektury w polsce